آموزش تغییر فونت رابط کاربری اوبونتو ۱۶.۰۴

امروز بعداز نصب موفقیت آمیز تلگرام دسکتاپ روی اوبونتوم با فونت ناخوانای تلگرامم مواجه شدم که واقعا داشت روی مخ میرفت، بعداز کمی تحقیق و اینترنت گشتن متوجه شدم این کار رو میشه از طریق Unity Tweak Tools انجام داد.

مشکلی که این روش داره اینه که فقط فونت انگلیسی سیستم رو تغییر میده شما نمیتونید تغییری توی فونت پیشفرض فارسی سیستم بدید. توی این روشی که قراره بررسی کنیم و منبعش هم فروم اوبونتو هست که لینکش رو آخر مطلب قرار میدم،‌ ما میتونیم فونت پیشفرض فارسی سیستم رو هم تغییر بدیم.

اول از همه فونت موردنظر خودتون رو بارگیری کنید روی سیستمتون. وزیر و شبنم فونت های خوبی هستند

پرونده های ttf فونت رو توی پوشه .fonts داخل دایرکتوری Home بریزید.

در مرحله سوم دستور زیر را در پایانه(Terminal) وارد کنید:

و محتویات زیر را در پرونده .fonts.conf بگذارید [اول اگر محتویاتی داشت پاک کنید و نوشته های زیر را جایگزینش کنید و به جای font name اسم فونت مورد نظر خودتونو بنوسید. بدون پسوند .ttf]:

فایل رو ذخیره کنید و تمام. نیازی هم به ریستارت نیست 🙂 فوقش لاگ اوت و لاگین کنید، در غیر این صورت فقط برنامه هایی که از اون به بعد باز میشن رو با اون فونتی که تعریف کردیم باز میکنه.

منبع:
فونت فارسی سیستمی در اوبونتو

6 Replies to “آموزش تغییر فونت رابط کاربری اوبونتو ۱۶.۰۴”

 1. وای خیلی ممنون. کلی گشته بودم و راه مشابه این پیدا کرده بودم ولی جواب نداده بود!

 2. سلام،
  من این کار رو انجام دادم و فونت سیستم و محیط های مختلف مثل تلگرام تغییر کرد و درست شد، اما چند روزی هست که فونت تلگرامم برگشته به حالت قبل، توی محیط های دیگه هم همین جوری شده، دوباره این کار رو انجام دادم ولی بازم تغییری نکرد،
  به نظرتون مشکل از کجاست؟

 3. سلام
  من از این روش استفاده کردم وفونت سیستم رو به فونت وزیر تغییر دادم. اما چند وقتی هست فونت ها خراب شدن. مثلا تو تلگرامم الان فونت وزیر نیست.
  میشه راهنمایی کنید که مشکل از کجاست؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *